Przeciwutleniacze
W tym artykule prezentujemy
- Antyoksydanty to substancje, które zwalczają wolne rodniki w organizmie i opóźniają procesy starzenia.
- Wolne rodniki powstają m.in. w wyniku nieodpowiedniego trybu życia, zanieczyszczeń środowiska czy niewłaściwej diety.
- Antyoksydanty dzielą się na endogenne (produkowane przez organizm) i egzogenne (dostarczane z pożywieniem lub suplementami).
- Antyoksydanty występują w produktach bogatych w przeciwutleniacze, takich jak witaminy A, C i E, selen czy polifenole.
- Suplementacja antyoksydantami, takimi jak kwasy omega, resweratrol czy kurkumina, może również przyczynić się do poprawy zdrowia.
Antyoksydanty - czym są?
W tym artykule dowiesz się, czym są antyoksydanty oraz dlaczego taką nazwę przyjęto.
Zacznijmy od początku. Antyoksydanty są substancjami, których zadaniem jest wychwytywanie wolnych rodników w organizmie. Antyoksydanty spotykamy również pod nazwą przeciwutleniaczy lub jako antyutleniacze. Jak sama nazwa sugeruje mają coś wspólnego z procesami utleniania. Opóżniają one procesy starzenia. Antyoksydanty chronią nas przed tzw. stresem oksydacyjnym. Stresem oksydacyjnym nazywamy sytuację, kiedy dochodzi do nadmiernej produkcji wolnych rodników i zaburzenia równowagi pomiędzy ich wytwarzaniem a neutralizacją. Jest wiele sytuacji, które przyczyniają się do takiego stanu i są to:
- nieodpowiedni tryb życia
- zanieczyszczenia środowiska
- działania hormonów
- braku snu
- stres
- nadużywanie leków, alkoholu i papierosów
- toczące się w organizmie stany zapalne
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV
- niewłaściwe odżywianie się
- żywność niskiej jakości w której jest sporo konserwantów, pestycydów, herbicydów oraz metali ciężkich
Wolne rodniki - jak działają
Wolne rodniki bardzo szybko wyrządzają szkodę naszemu organizmowi. Niszczą tkankę podskórną, co utrudnia możliwości samonaprawcze komórek, ale również przyczyniają się do powstania wielu poważnych chorób.
Według publikacji w czasopismach medycznych przeciwutleniacze / wolne rodniki mogą również chronić przed:
- degradacją plamki żółtej
- zaćmą
- chorobą stawów
- cukrzycą
- miażdżycą
- chorobą niedokrwienną serca
- astmą
- zanieczyszczeniami środowiska
- sklerozą
- zapaleniem oskrzeli
- Alzheimerem
antyoksydanty przeciwutleniacze możemy podzielić na dwie grupy:
- antyoksydanty endogenne
- antyoksydanty egzogenne
Antyoksydanty endogenne
to takie, które produkuje nasz własny organizm i do nich zaliczamy:
- melatoninę
- estrogen
- albuminę
- glutation
- kwas moczowy i kwas liponowy
- katalazę
- dysmutazję nadtlenkową
- peroksydazę glutationową
Antyoksydanty egzogenne
to te, które musimy dostarczać z zewnątrz. Do takich zaliczamy:
Polifenole to przede wszystkim flawonoidy (flawanony, flawanole, flawonole, flawony, izoflawony, antocyjany i procyjanidyny) oraz kwasy fenolowe (np. kwas elagowy, kawowy, felurowy), karotenoidy do którch zaliczmy:
- luteinę i zeaksantynę
- alfa karoten
- beta karoten
- likopen
Aby uchronić się przed stresem oksydacyjnym jak i jego skutkami należy pamiętać, że nasza dieta powinna zawierać takie składniki, które będą nas chroniły przed nadmiernym występowaniem wolnych rodników, a w razie wystąpienia walczyły z wolnymi rodnikami w celu przywrócenia równowagi.
Pamiętajmy, że nasza dieta również powinna być bogata w te substancje, które przyczynią się do dobrego zdrowia.
Polecane naturalne antyoksydanty przeciwutleniacze
Antyoksydanty i przeciwutleniacze - źródła
Antyoksydanty występują w produktach bogatych w przeciwutleniacze to:
- Witamina A, która znajduje się w nabiale, maśle, żółtka jaj, tłustych morskich rybach, żółtych owocach, ciemnozielonych i żółtych warzywach oraz w suplemencie jako witamina a e
- Prowitamina A (beta karoten), którą znajdziemy w marchwi, dyni, morelach, papaji, papryce czerwonej, pomidorach, natce pietruszki, szczawiu, szpinaku, sałacie, słodkich ziemniakach
- Witamina E, która występuje w: olejach roślinnych, orzechach, kiełkach, kukurydzy, szpinaku, brukselce, produktach zbożowych pełnoziarnistych, kapuście włoskiej, łuskanym ziarnie pszenicy i w mango
- Witamina C, którą zawierają: owoce cytrusowe, jagody, kiwi, czerwona papryka, natka pietruszki, porzeczki, dzika róża, truskawki, kalafior, ziemniaki, kapusta
- Selen, który występuje w: orzechach brazylijskich, cebuli, czosnku, grzybach, łuskanym ziarnie pszenicy, ryżu
- Cynk, który jest w: ostrygach, produktach zbożowych z pełnego przemiału, podrobach, mięsie, rybach, nasionach roślin strączkowych, warzywach i owocach
- Polifenole, które występują w: czerwonym winie, herbacie: zielonej, czerwonej i białej.
Trudno tu wymienić wszystkie produkty, które warto spożywać, aby walczyć z wolnymi rodnikami, ponieważ jest ich bardzo dużo. Należy pamiętać o tym, aby każdego dnia spożywać warzywa i owoce, gdyż to jest ważne dla naszego zdrowia.
Antyoksydanty w postaci suplementów diety
Wiele antyoksydantów jest dostępnych w formie suplementów diety.
Zdając sobie sprawę, że dzisiejsze rośliny zawierają znacznie mniej substancji potrzebnych dla naszego zdrowia. Jeżeli mimo zdrowego odżywiana i dbania o siebie pojawiają się problemy z naszym organizmem należy pomyśleć o suplementacji.
Kwasy omega w suplementacji
Oprócz wyżej wspomnianych antyutleniaczy warto zwrócić uwagę także na kwasy omega w tym ALA – kwas alfa linolenowy. Jest on silnym antyoksydantem, który spowalnia glikację białek, czyli proces starzenia się organizmu.
Przeciwutleniacze
Resweratrol
Resweratrol (OPC) to kolejny antyutleniacz i jest składnikiem czerwonych winogron, borówek amerykańskich, czarnych porzeczek czy czerwonego wina. To naturalnie występujący polifenol o szeroko udokumentowanej skuteczności, należący do grupy najsilniejszych przeciwutleniaczy.
Miażdżyca powstaje poprzez zlepianie się płytek krwi w większe agregaty, które są odkładane na ścianach naczyń krwionośnych. W kilku badaniach udowodniono, że resweratrol może zapobiegać takiemu zlepianiu oraz zmniejszać masę powstałych zakrzepów.
Kurkumina
Kurkumina jest głównym, aktywnym składnikiem kurkumy. To dzięki niej kurkuma zawdzięcza większość swoich niezwykłych właściwości zdrowotnych. Kurkumina posiada silne działanie przeciwzapalne i jest bardzo mocnym przeciwutleniaczem. Badania prowadzone nad kurkuminą przypisują jej szereg właściwości, które możesz znaleźć w tym artykule.
Ponadto kurkuma stanowi bogate źródło witamin z grupy B, wapnia, żelaza, magnezu, błonnika, soli mineralnych, tłuszczów nasyconych i nienasyconych oraz olejków eterycznych.
Dlatego chcąc zadbać o swoje zdrowie szybko i skutecznie skorzystaj ze suplementacji produktami czystymi i bezpiecznymi tj.: witamina a+e, witamina c, witamina e, cynk, selen, mangan, koenzym q10, aminokwasy.
Polecane antyoksydanty w formie suplementów
Dowiedz się również gdzie znajdziesz najlepsze suplementy diety
Sklep Suplementy pl to Sklep z Suplementami i kosmetykami BIO
Witamina C z bioflawonoidami to:Witamina C z dzikiej róży