Zmień walutę:   [PLN]      [EUR]   

Masz pytania? Chcesz zamówić telefonicznie, dzwoń:
☎ 62 590 4002    sklep@dobre-suplementy.pl

czyste suplementy diety

Mgła mózgowa pocovidowa i koronawirus - objawy

Mgła mózgowa - jak pozbyć się dolegliwości?


Cognitiv Pro
stosowana na dolegliwość mgły mózgowej pocovidowej - naturalnie przywracają klarowność umysłu.

Problem z pamięcią krótkotrwałą, powolne myślenie, niska motywacja, zły nastrój, krótka pamięć i słabe skupienie...

Pojawienie się mgły mózgowej pocovidowej osłabia zazwyczaj praktycznie wszystkie aspekty zdolności poznawczych. Mgła pocovidowa dotyka coraz większej rzeszy ludzi.

Prawdopodobnie jedynym środkiem, który może zniwelować objawy mgły pocovidowej są nootropy.

Dzięki naturalnemu, zdrowemu wsparciu energii umysłowej, chemikaliów mózgowych, odporności na stres i nie tylko, odpowiednio dobrane nootropy mogą doprowadzić do usunięcia mgły mózgowej i ożywić ogólną wydajność poznawczą.

Poniżej omówimy najbardziej skuteczne metody, dzięki którym odzyskasz jasność umysłu, gdy tylko pojawi się mgła mózgowa.

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria. Jeśli nie znalazłeś/-aś produktu, napisz do nas. Jeśli będzie spełniał on nasze warunki czystości postaramy się go wprowadzić do naszej oferty.

Co to jest mgła mózgowa pocovidowa?


Mgła mózgowa to stan osłabienia funkcji poznawczych, które zwykle objawiają się łagodnym, przejściowym upośledzeniem pamięci, uwagi, szybkości przetwarzania i innych funkcji wykonawczych.

Nazywana również zmęczeniem psychicznym lub wypaleniem, mgła mózgowa często objawia się jako nagłe skrępowanie psychiczne charakteryzujące się niemożnością skupienia się, słabą pamięcią, dezorientacją oraz problemami z pamięcią krótkotrwałą.

Mgła pocovidowa może mieć różną postać, od łagodnej do ciężkiej, od frustrującej do obezwładniającej umysł i ciało.

Mgła mózgowa może w różnym stopniu ograniczać klarowność umysłu i w konsekwencji produktywność.

Mgła pocovidowa może stanowić o zmianie Twojego dotychczasowego stylu życia w jednym lub dwóch pojedynczych aspektach, jednak jeśli dolegliwości są długotrwałe i nasilone być może będziesz musiał zmienić swoje życie od podstaw.

 

 

Objawy mgły mózgowej


Dzisiaj jest wielki dzień. Prezentacja przed zespołem, nad którą ciężko pracowałeś przez długi czas. Prezentacja jest zaplanowana na 12:00. Wstajesz rano, robisz poranne ćwiczenia, wypijasz mocną kawę i siadasz przy biurku, żeby po raz kolejny powtórzyć na głos, przed lustrem każdy zapisany akapit. Nagle zdajesz sobie sprawę, że nic nie pamiętasz - Twój umysł staje się pusty, a Ty nie znasz sposobu żeby to zmienić...

Trudno ci znaleźć właściwe słowa. To powinno być łatwe, przecież tyle razy ją powtarzałeś! Nie możesz się skoncentrować. Wydaje się, że słowa, których szukasz, są po prostu poza twoim zasięgiem i im bardziej próbujesz je sobie przypomnieć, tym bardziej czujesz się sfrustrowany. Co się dzieje?

Najprawdopodobniej są to objawy mgły mózgowej covidowej.
Powolny, umiarkowany spadek funkcji poznawczych, zwłaszcza pamięci, jest uważany za naturalną część procesu starzenia. Bardzo często w ostatnim czasie raportowany przez osoby dotknięte wcześniej przez koronawirusa.

Niektóre objawy mgły mózgowej są podobne do innych zaburzeń, takich jak ADD lub ADHD.

Główna różnica między mgłą mózgową a zaburzeniami psychologicznymi polega na tym, że mgła mózgowa jest zwykle przejściowa, a zaburzenia są na ogół nawracające lub trwałe. Nie posiadamy na dzień dzisiejszy danych mówiących o tym, jak długo może trwać mgła mózgowa pocovidowa.

 

 

Objawy mgły pocovidowej zazwyczaj związane są poniższymi trudnościami:

  • Zapominanie słów
  • Ograniczona pamięć robocza
  • Ograniczona pamięć i orientacja przestrzenna
  • Ograniczone zdolności wielozadaniowości
  • Ograniczone możliwości skupienia się
  • Powolne uczenie się
  • Utrudnione możliwości przetwarzania liczb
  • Obniżony nastrój
  • Objawy depresji

Wszystkie objawy mgły mózgowej są spowodowane czynnikiem, który z czasem będzie pogarszał funkcje poznawcze.

 


Mgła mózgowa - objawy


W obszernych badaniach przeanalizowano poszczególne objawy poznawcze, przewlekłego zmęczenia. Niestety w źródłach brakuje wyczerpującego opisu wielu czynników, które przyczyniają się do powstania mgły mózgowej i ich interakcji. W ostatnim czasie zaobserwowano spory przyrost grupy objawowej, której pojawienie się było najprawdopodobniej spowodowane COVID-19.

Mimo braku jednoznacznych dowodów naukowcy zaczynają rozumieć zmiany anatomiczne, które towarzyszą objawom poznawczym mgły mózgowej - takim jak brak kreatywności, trudności w rozwiązywaniu problemów i słaba pamięć robocza - poprzez badanie klinicznie zdiagnozowanego wypalenia psychicznego.

W zestawieniu 15 wysoce wiarygodnych badań zespół greckich naukowców zweryfikował, że w 13 z 15 badań wypalenie było związane z deficytami poznawczymi. Naukowcy poinformowali, że „szczególnie wydaje się, że systemy uwagi wykonawczej i pamięci cierpią w związku z wypaleniem, a funkcje poznawcze są upośledzone u osób wypalonych”.

Wyniki tych badań wydają się sugerować, że wypalenie powoduje zauważalne zmiany w strukturach mózgu.

Kora przedczołowa (PFC) kontroluje czynności motoryczne, wyuczone zachowania oraz mowę i język. PFC naturalnie zmniejsza się wraz z wiekiem, a problemy poznawcze zaczynają być naprawdę zauważalne u osób w wieku około 60 lat.

Mózgi dotknięte wypaleniem psychicznym wykazują wyraźniejsze wyczerpanie niż normalnie w środkowej korze przedczołowej (mPFC), niezależnie od wieku, w porównaniu z osobami kontrolnymi.

Cieńszy PFC oznacza mniej połączeń neuronowych, mniejsze skupiska dendrytów oraz zmniejszenie transmisji synaptycznej i ekspresji neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF), co skutkuje zmniejszeniem funkcji poznawczych i mniej efektywną komunikacją mózgową.

Nootropy dla BDNF mogą z czasem pomóc w łagodzeniu skutków mgły mózgowej związanej ze stresem.

 

 

Migdał


Osoby, u których zdiagnozowano wypalenie psychiczne, wydają się mieć większe ciało migdałowate, fizyczną manifestację wielokrotnej stymulacji spowodowanej intensywnym, długotrwałym stresem.

Nadaktywność ciała migdałowatego zmniejsza modulację mPFC. To dodatkowo stymuluje ciało migdałowate, co sprzyja aktywacji mPFC, tworząc spiralę w dół nadaktywacji zarówno w mPFC, jak i ciele migdałowatym, przedwcześnie „starzejąc się”.

Ponieważ cykl ten się powtarza, struktury nerwowe wykazują oznaki zużycia, co prowadzi do ścieńczenia kory mózgowej i powoduje problemy z pamięcią, uwagą i kontrolą emocjonalną.

 

 

Podstawy


Neurolog Ivanka Savic we współpracy z zespołem badaczy stresu odkryła, że długotrwały stres był związany ze znacznym zmniejszeniem istoty szarej w hipokampie, jądrze ogoniastym i skorupie.

Razem te struktury kontrolują uczenie się i pamięć i są szczególnie podatne na zmiany neurotoksyczne spowodowane nadmiernym uwalnianiem glutaminianu spowodowanym zbyt dużym stresem lub ciężkim urazem.

Według Savic i jej zespołu: „dane z eksperymentów na zwierzętach pokazują, że stres powoduje zwiększone uwalnianie glutaminianu, a związane ze stresem podwyższenie pozakomórkowych poziomów glutaminianu powoduje cofanie się kręgosłupa w obszarach docelowych stresu, takich jak przedni zakrętka obręczy i zwoje podstawy ”.
Badania neuroobrazowania osób, które przeżyły ekstremalną traumę, ujawniają wzorce mózgowe podobne do mózgów osób z klinicznym wypaleniem. Dowody te sugerują, że obwody neuronalne mogą zostać uszkodzone zarówno w przypadku poważnych urazów, jak i nagromadzonego stresu.

Fibromialgia, Chroniczne zmęczenie i Mgła mózgowa (covidowa)
Mgła mózgowa jest jedną z najczęstszych dolegliwości poznawczych u osób z fibromialgią (FMS) i zespołem chronicznego zmęczenia (ME / CFS).

Rodzaj mgły mózgowej, która towarzyszy tym stanom, może być ciężki i trwały i często towarzyszy mu ból lub zmęczenie. Niektórzy chorzy twierdzą, że mgła włóknista jest bardziej niepełnosprawna niż inne, bardziej fizyczne objawy. Zmęczenie, niepokój, stres i przeciążenie sensoryczne mogą pogorszyć mgłę włóknistą.

Ponieważ funkcje poznawcze są bardzo złożone, mgła mózgowa była trudna do określenia, ale ostatnie badania dają nam pewne wskazówki. Jedno z badań wykazało, że osoby, które mają zarówno FMS, jak i ME / CFS, miały również więcej zaburzeń poznawczych niż osoby z samym ME / CFS. Badani, którzy zgłaszali więcej bólu, mieli również większe trudności z zapamiętywaniem treści werbalnych. W innym badaniu osoby z samym ME / CFS wydawały się mieć większe trudności z percepcją wzrokową. Jedną z największych skarg osób z mgłą włóknistą lub ME / CFS jest trudność z przypominaniem sobie słów. Badania potwierdzają ich twierdzenia, pokazując, że osoby z FMS przypominają sobie słowa wolniej niż osoby z innymi deficytami pamięci.

 

 

Wpływ mgły mózgowej i wypalenia psychicznego na życie


Wypalenie to stan wyczerpania emocjonalnego, psychicznego i fizycznego, który zwykle występuje u ludzi po długim okresie nadmiernego stresu.

Psycholog Herbert Freudenberger ukuł termin „wypalenie zawodowe” w 1974 roku. Chociaż wypalenie jest uznawane za uzasadnione zaburzenie medyczne, podczas gdy mgła mózgowa nie jest, a osoby z wypaleniem prawie zawsze wykazują objawy mgły mózgowej.

Wypalenie zwykle kojarzy się z jakimś rodzajem pracy lub regularną pracą. Niezależnie od tego, czy otrzymujesz wynagrodzenie, czy też poświęcasz swój czas jako wolontariusz, pracujesz poza domem lub opiekujesz się rodziną w pełnym wymiarze godzin, niektóre czynniki mogą narazić Cię na wypalenie i towarzyszącą mu mgłę mózgową.

Wysokie wymagania względem siebie i brak równowagi między wysiłkiem a wypoczynkiem mogą powodować wypalenie psychiczne. Ostatecznie wypalenie występuje, gdy wymagania, czas, energia i inne czynniki stresowe wyprzedzają przestoje, uznanie i inne korzyści.

Negatywne skutki wypalenia obejmują każdą dziedzinę twojego życia, w tym karierę, związki, hobby i życie osobiste.

 

 

Praca


Jeśli nie potrafisz trzeźwo myśleć, nie możesz dobrze wykonywać swojej pracy bez względu na to, co to jest. Im więcej uwagi wymaga Twoja praca, tym bardziej czujny musi być Twój mózg - przez cały czas.

Twoja praca może nie wymagać tak dużej uwagi, jak kontroler ruchu lotniczego lub wymagać dogłębnego rozwiązywania problemów, jak żołnierz piechoty morskiej w sercu terytorium wroga, ale każda praca jest do pewnego stopnia ważna, szczególnie te, które wymagają bezpośredniego kontaktu z osobami.

Niestety, prace pod dużą presją, takie jak pielęgniarstwo, doradztwo i pokrewne zawody, najprawdopodobniej prowadzą do mgły mózgowej i paraliżującego wypalenia psychicznego. Nootropy do mgły mózgowej mogą pomóc utrzymać mózg w optymalnym stanie, dzięki czemu możesz dobrze pracować, nawet pod presją.Dom


Epizody mgły mózgowej mogą prowadzić do załamania komunikacji w rodzinie i innych bliskich związkach. Ciągłe obowiązki związane z zarządzaniem rodziną i opieką nad nią mogą ostatecznie doprowadzić do wypalenia psychicznego, zwłaszcza jeśli jesteś jedyną osobą prowadzącą dom w rodzinie lub głównym opiekunem chorego członka rodziny.

 


Studenci


Presja związana z uzyskaniem stopnia naukowego może naprawdę odbić się na funkcjach poznawczych. Wysiłek związany z nocnymi sesjami nauki, ważnymi egzaminami i utrzymaniem dobrego GPA może wyczerpać energię psychiczną, prowadząc do napadów mgły mózgowej.

W środowisku akademickim priorytetem jest nauka i nie można jej przyswoić z zamglonym umysłem. Zachowaj czystość głowy, wysypiając się, jedząc zdrową i pożywną żywność oraz przyjmując odpowiednie suplementy.Życie osobiste


Nawet jeśli jesteś singlem i mieszkasz samotnie, wszystko przebiega płynniej, gdy twoje zdolności poznawcze są najlepsze. Przynajmniej mgła mózgowa może być irytująca i czasochłonna. Zapominanie, dlaczego wszedłeś do pokoju lub raz po raz zgubiłeś klucze, czy nawet zatankowanie benzyny do auta z silnikiem diesla naprawdę przyczynia się do wzrostu frustracji.

Życie dorosłe i związane z nim relacje wymagają uwagi, pamięci i rozwiązywania problemów. Nic z tego nie da się zrobić dobrze z mętnym umysłem. Upewnij się, że Twoje życie osobiste toczy się tak gładko, jak powinno, zachowując jasny umysł.

 

Pasja


Twoje hobby to Twoja pasja i twórcze zaspokojenie. Niezwykle trudno jest odczuwać namiętność do tego co wykonujesz, gdy twoje poznanie jest mętne. Mgła mózgowa utrudnia robienie wszystkiego, w tym wykonywanie rozrywek.

Niezależnie od tego, czy Twoje zajęcia po godzinach obejmują sport, występy, rzemiosło czy prawie wszystko inne, potrzebujesz uwagi, pamięci i krytycznego myślenia, aby robić to dobrze. Pozostań na szczycie swojej gry, chroniąc swoje funkcje poznawcze.

 

Wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia, przyczyn mgły mózgowej lub covidowej i jak im zapobiegać?


Mgła mózgowa i zmęczenie psychiczne mogą trwać kilka minut lub miesięcy i mogą wynikać z wielu różnych czynników. Dotarcie do źródła problemu jest kluczem do jego przezwyciężenia.

Zmęczenie psychiczne często wynika z długotrwałego, intensywnego skupienia się na konkretnym zadaniu, któremu towarzyszy duży stres psychiczny lub zaangażowanie emocjonalne. Podobnie jak nasze ciała, nasze umysły mają ograniczenia co do tego, ile pracy mogą wykonać i ile energii mogą wydać - i każdy jest inny.

Zmęczenie psychiczne zwykle pojawia się później w ciągu dnia, po tym, jak znaczna część naszej energii psychicznej została wydatkowana na pracę, obowiązki domowe, studia lub inne codzienne obowiązki.

Kiedy energia psychiczna się wyczerpuje, zadania wydają się bardziej skomplikowane, koncentracja staje się trudniejsza, uwaga błądzi, a my częściej popełniamy błędy.

Niektóre rzeczy, które powodują mgłę mózgową, są poza naszą kontrolą - takie jak menopauza lub problemy neurologiczne - ale możemy rozwiązać większość przyczyn mgły mózgowej, modyfikując nasze wybory dotyczące stylu życia.Sen


Jeśli doświadczasz regularnych zaburzeń snu, jest bardziej prawdopodobne, że rano poczujesz się zamglony. Sen jest ważny, ponieważ wtedy mózg buduje i magazynuje energię oraz przeprowadza naprawę komórek. Im częściej sen jest przerywany, tym dłużej może trwać poranna mgła.

Wystarczająca ilość snu pozwoli Twojemu mózgowi zgromadzić energię, która została wyczerpana w ciągu dnia i zmagazynować ją na jutro.
Eksperci zalecają sześć do ośmiu godzin nieprzerwanego snu, ale potrzeby mózgu różnią się w zależności od takich czynników, jak wiek, metabolizm i stan zdrowia. A jakość jest ważniejsza niż ilość. Osiem godzin niespokojnego snu może być bardziej wyczerpujące niż pięć godzin solidnego, cyklicznego snu.

 

Stres


Eksperci zgadzają się, że stres jest głównym czynnikiem numer jeden wśród większości problemów poznawczych i wpływa na mózg na wiele sposobów - w tym mgłę mózgową. Jednak sam normalny, codzienny stres nie powinien powodować mgły mózgowej. O ile nie przechodzisz okresu wyjątkowego stresu, takiego jak utrata ukochanej osoby lub narodziny niemowlęcia, powinieneś rozważyć inne czynniki, które mogą powodować nawracającą lub poważną mgłę mózgową.

Ćwiczenia, medytacja, joga, uważność, głębokie oddychanie, tai chi i wiele innych uspokajających czynności mogą zmniejszyć stres, poprawić samopoczucie i zwalczyć mgłę mózgową przed jej rozpoczęciem.COVID-19


W dalszym ciągu mgła mózgowa dla wielu badaczy jest zagadką. Wiele osób, które wyleczyły się z COVID-19, zgłosiło, że nie czują się sobą: doświadczają krótkotrwałej utraty pamięci, dezorientacji, niezdolności do koncentracji i po prostu czują się inaczej niż przed zarażeniem się wirusem. Zdaniem lekarza Omar Danoun osoby z łagodnymi przypadkami COVID-19 które nie wymagają wizyty w szpitalu również doświadczają neurologicznych skutków ubocznych wirusa. Jak wskazuje, wstępne dane pokazują, że COVID-19 jest neuroinwazyjny, co oznacza, że sam wirus może zaatakować mózg i pobliskie nerwy. Utrata węchu, która jest objawem COVID-19, wskazuje na inwazję neuronów, ponieważ nerwy odpowiedzialne za węch mają bezpośredni związek z mózgiem. Wirus może wywoływać odpowiedź immunologiczną na dużą skalę, a ta odpowiedź immunologiczna może wywołać burzę cytokin, która jest nadmierną mobilizacją układu odpornościowego. Niszczy komórki i powoduje uszkodzenia innych narządów, takich jak mózg, wątroba, nerki i serce.Odżywianie


Glukoza jest głównym źródłem energii w mózgu, a wahania poziomu glukozy mogą powodować krótkotrwałe objawy zmęczenia mózgu. Częstość tych epizodów różni się w zależności od stopnia kontroli poziomu cukru we krwi.

Zdrowa dieta bogata w pełnowartościową żywność, która zawiera dużo kwasów tłuszczowych Omega 3, 6 i 9, magnezu i witamin z grupy B, może pomóc zwiększyć energię mózgu i zmniejszyć ryzyko zmęczenia psychicznego.

Nootropy do mgły mózgowej czasami dostarczają przeciwutleniaczy zwalczających wolne rodniki, sugerowanych w celu zwiększenia funkcji poznawczych poprzez ochronę mózgu przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Zwiększenie spożycia przeciwutleniaczy poprzez dietę i suplementy multiwitaminowe może pomóc zmniejszyć niektóre objawy mgły mózgowej.

 

 

Nastrój


Depresja może wywołać zmęczenie psychiczne, mgłę mózgową, a nawet wypalenie kliniczne. Mózg z depresją łatwiej i częściej jest zdezorientowany, a depresja ma wpływ na pamięć, skupienie i rozwiązywanie problemów, a także nastrój.

W większości przypadków możesz kontrolować zmęczenie psychiczne, jeśli potrafisz określić jego przyczynę. Możesz zmniejszyć częstotliwość i nasilenie epizodów mglistych, modyfikując swój styl życia lub nawyki.

Cognitiv Pro® może poprawić uwagę, skupienie i koncentrację oraz mogą poprawić pamięć roboczą, pomagając pokonać mgłę mózgową, poprawiając ogólny stan mózgu i funkcje poznawcze.

 

gwiazdka- 1 gwiazdka- 2 gwiazdka- 3 gwiazdka- 4 gwiazdka- 5

Średnia ocena: 4.2 /5.0

Na podstawie: 22 opinii

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl