📦 Wysyłka od 8zł 🚚 Darmowa wysyłka od 249zł
Masz pytania? Zadzwoń do nas: ☎ 62 590-40-02

Boraks

Boraks

Co to jest boraks?

Boraks to inaczej czteroboran sodu lub tetraboran sodu. Borax jest nieorganicznym związkiem chemicznym tworzącym bezbarwne kryształki, które są rozpuszczalne we wodzie.

Boraks to bardzo tani i ekologiczny środek do sprzątania, ale nie tylko. Świetnie radzi sobie z niechcianymi gośćmi takimi jak mrówki, rybiki, karaluchy ale również usunie nieprzyjemne zapachy. Boraks w przyrodzie występuje jako minerał. Wykorzystywany jest jako składnik mikronawozów.

Uwaga:
Tak jak przy użyciu innych środków czyszczących, zalecam użycie rękawiczek w celu uniknięcia podrażnienia skóry.

Boraks zastosowanie

 • jako bardzo tani środek myjący w gospodarstwie domowym i nie tylko
 • jako preparat na mrówki, rybiki, pchły, karaluchy i inne insekty
 • jako preparat służący do odstraszania szerszeni, os i innych owadów z rodziny osowatych
 • do usuwania uciążliwych plam po winie, herbacie, kawie, sokach, tłuszczach, herbacie
 • do likwidacji odoru po moczu, usuwania plam na dywanach i wykładzinach podłogowych
 • jako środek sanitarny do czyszczenia wanien, toalet, kabin prysznicowych, zlewów, kafli łazienkowych
 • do lodówki i zamrażarki jako środek czyszczący i dezynfekujący
 • do likwidacji odorów z pojemników na śmieci,
 • do nadawania połysku biżuterii ze srebra i złota a także sztućcom ze stali nierdzewnej
 • do mycia porcelany, naczyń emaliowanych itp.
 • do udrażniania rur ściekowych
 • do likwidacji odoru z rozlanego skwaśniałego mleka
 • jako topnik do spawania i lutowania
 • do czyszczenia okien i luster

Boraks na mrówki, rybiki i karaluchy.

Aby pozbyć się mrówek i rybików należy przygotować galaretkę.
Zagotuj pół szklanki wody z jedną szklanką cukru i pozostaw do wystudzenia. Teraz dodaj łyżkę stołową boraksu i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną galaretkę umieść np. na płaskich, plastikowych spodkach i porozkładaj w miejscach, które odwiedzają mrówki i rybiki.

Kiedy próbujemy walczyć z karaluchami przygotujmy mieszaniną z 1 czubatej łyżki boraksu z 1 małą łyżeczką cukru pudru. Pozostaw małe naczynka w miejscach pojawiania się karaluchów.

Pchły są trudnym do zwalczenia gościem. Wykorzystają najmniejsze szpary, aby złożyć jaja i zabiegi ich likwidacji często trzeba wielokrotnie powtarzać. Również w tym przypadku z pomocą przychodzi nam boraks. Miejsca występowania pcheł należy wysypać boraksem (suchym) i dobrze jest pozostawić w tej postaci na kilka godzin, a następnie dokładnie odkurzyć.

Boraks na osy i owady osowate

Wszelkie owady osowate można pozbyć się również w bezpieczny dla środowiska sposób. W tym celu należy przygotować roztwór z 1 części boraksu i 9 części wody. Tak przygotowanym roztworem należy spryskać gniazdo niechcianych owadów. Dokładnie spryskane gniazdo należy pozostawić do wyschnięcia i wówczas zabieg powtórzyć. Owady nie lubią boraksu, który na nich pozostaje, wynoszą się, a później giną.
Pamiętaj, że oprysk robimy, gdy owady są najmniej aktywne, czyli w godzinach wieczornych, a niekiedy można również wykonać wczesnym rankiem.

Boraks do wybielenia i odplamiania

Ten świetny preparat możemy użyć jako wybielacz w przypadku białych tkanin, jak również odplamiacz do ubrań kolorowych. Aby przygotować roztwór do moczenia należy wsypać 1 czubatą łyżkę boraksu do 4 litrów wody, a następnie dokładnie wymieszać. Do takiego roztworu wkładamy tkaniny na ok 30 minut.
Tak jak wcześniej wspomniałam możemy używać go również do prania ubrań i tkanin kolorowych. Jest bezpieczny do kolorów, nie płowieją. W takiej sytuacji do używanego proszku do prania dodajmy pół szklanki boraksu (ja wsypuję do zasobnika).
Świetnie usuwa plamy z herbaty, kawy, tłuszczów, soków, buraków i wina.
Możemy pójść jeszcze dalej i przygotować swój własny proszek do prania, a jeżeli będzie taka potrzeba, aby coś dodatkowo odplamić dodajemy tylko dodatkową porcję boraksu.
Boraks
możemy użyć w celu zmiękczenia i wybielenia, również gdy używany ekologicznych środków piorących takich jak orzechy piorące lub kule piorące. W takiej sytuacji do pralki dodajemy pół szklanki boraksu razem ze zastosowanym środkiem piorącym.

Boraks do usuwania przykrych zapachów moczu i usuwania plam z dywanów i wykładzin dywanowych.

Na takie nieprzyjemności również możemy użyć boraksu. Tu należy przygotować pastę z wody i boraksu, a następnie wetrzeć np. gąbką w miejsca suchych plam. Pozostaw je do wyschnięcia i bardzo dokładnie odkurz.
Jest również i sposób na plamy mokre (nie trzeba czekać aż wyschną). Przygotuj mieszaninę z 1 części boraksu na 3 części wody, a następnie polej mokrą plamę. Teraz zostało tylko osuszenie suchą gąbką lub ręcznikiem papierowym.

Boraks do usuwania nieprzyjemnych odorów psiej i kociej uryny w kuwetach.

Jest tanim, skutecznym i bezpiecznym środkiem, aby zlikwidować odór moczu naszych pupili, psów i kotów.
Na dno pustej kuwety wysyp 1 do 2 szklanek boraksu, wszystko zależy jak duży jest pojemnik. Całe dno pokryj równomiernie, a następnie wsyp odpowiednią warstwę, żwirku lub piasku.

Boraks do czyszczenia łazienek: wanien, kabin prysznicowych, płytek, umywalek itp.

Jeżeli nie chcemy używać typowych środków chemicznych od sprzątania łazienek, lub nie chcemy dodatkowo zanieczyszczać naszą planetę użyjmy boraks do mycia sanitariatów.
W tym celu przygotujmy gęstą pastę. Można posmarować mytą powierzchnię i pozostawić na ok. 15 min. Następnie należy usunąć, można zeskrobać lub szczoteczką wyszorować i spłukać najlepiej gorącą wodą.
Można również boraksem wyczyścić muszlę toaletową. Wysypmy muszlę toaletową połową szklanki boraksu i pozostawmy na ok 1 godzinę, a następnie wyszorujmy szczotką. Efekt Cię zaskoczy.

Boraks do dezynfekowania i czyszczenia lodówek i zamrażarek.

Rozpuść 1 czubatą łyżkę boraksu w 3 szklankach (dla szklanki 250 ml) wody, dokładnie wymieszaj i gotowe. Można zabrać się za mycie.
Taką mieszaninę możemy użyć do likwidacji zapachu rozlanego kwaśnego mleka. W takim celu należy umyć roztworem zanieczyszczoną powierzchnię.

Boraks do czyszczenia koszy i pojemników na śmieci.

Tu możemy wykorzystać boraks na dwa sposoby. Na dno kosza możemy wsypać niewielką ilość boraksu, lub możemy umyć kosz wodą z niewielką ilością boraksu.

Boraks do udrażniania kanalizacji.

Świetnie i tu sprawdzi się nasz bohater. Wsypmy 1/2 szklanki boraksu w zablokowany odpływ a następnie powoli wlejmy 2 szklanki gorącej wody i poczekajmy ok 15 minut.
Po tym czasie jeszcze raz użyj gorącej wody, tym razem większą ilość. Jeżeli jest taka potrzeba zabieg powtórz.

Boraks do czyszczenia luster i okien.

Mieszaniną wykonaną z 2 l wody, 1/2 szklanki octu i 2 łyżek boraksu umyjemy wszystkie lustra, okna, elementy chromowane, a nawet zmywalne tapety. Sprawdzi się również do usunięcia osadu z baterii umywalkowych. Jeżeli lubimy, możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego (olejek lawendowy, olejek geraniowy lub ten przez nas ulubiony).

Boraks do usuwania pleśni z tkanin.

Przygotujmy roztwór z 1/2 szklanki boraksu i 2 szklanek gorącej wody. Zanurzamy tkaninę na kilka godzin, a następnie dokładnie płuczemy.

Boraks do czyszczenia złotej i srebrnej biżuterii oraz przedmiotów ze stali nierdzewnej.

Przygotujmy pastę z 1 szklanki boraksu i z 1 szklanką soku z cytryny. Taką pastę dobrze jest nanieść na gąbkę z szorstką powierzchnią, a następnie tym czyścimy brudne powierzchnie. Dobrze jest zostawić pastę na czyszczonej powierzchni na kilka minut, a następnie dokładnie spłuczmy ciepłą wodą.

Boraks do czyszczenia porcelany, naczyń emaliowanych i fajansu.

Aby wyczyścić takie przedmioty, nalejmy do zlewu ciepłą wodę w której rozpuścimy 1/2 szklanki boraksu. W tym roztworze myjemy nasze skarby. Pamiętajmy o dokładnym wypłukaniu i osuszeniu przedmiotów.

Tu możesz nabyć Boraks

Tu znajdziesz produkty Biomus

Witaminy, minerały, witamina C, witamina D3 i wiele innych w artykułach opisujących zdrowy styl życia.